Makaleler » Ev & Yaşam » Auzef Neyin Nesi Merak Edenlere Detaylı Açıklama

Auzef Neyin Nesi Merak Edenlere Detaylı Açıklama

 2009 yılında Uzak Eğitim programları ile faaliyete başlayan Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi 2011 yılında Açık Öğretim programlarını da yürütmeye başlamış ve Auzef adı altında İstanbul'un Fatih ilçesindeki binası ile İstanbul Üniversitesi bünyesinde altında ayrı bir fakülte olarak eğitimine devam etmektedir. Bu fakülte bünyesindeki çeşitli uzaktan eğitim (çevrim içi eğitim) ve açık öğretim programları ile tam zamanlı bir işte çalışanlara ya da önemli kişisel sorumlulukları nedeni ile üniversiteye devam edemeyen / istediği bölümü okuyamayan bireyler için oldukça ideal bir alternatiftir.

 

 Auzef Nedir?

 

Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi'nin kısaltması olan Auzef bugün binlerce kişinin tercih ettiği bir programdır.

 

 Auzef sınav giriş belgesi nereden alınır?

 

Sınava giriş belgelerine https://sinav.istanbul.edu.tr/ adresinden ulaşılmaktadır.

 

 Auzef Nasıl Kayıt Olunur?

 

Ön kayıt Auzef'in kendi sitesindeki sistemden yapılmaktadır. Daha sonra kişin cep telefonuna gelen metin mesajı ile Halkbank Şube ya da ATM'lerinden program ücretini ödeyip; fakülte tarafından istenen evrakları fakülteye yollayıp kayıt olabilir.

 

 Auzef Kaydında İstenen Evraklar Nelerdir?

 

 - Aslı gibidir onayı bulunan lise diploması ve nüfus cüzdanı fotokopisi

 - Bankadan ya da ATM'den alınan program ücretinin ödendiğini gösteren evrak

 - 4,5 x 6 santim boyutunda 1 adet fotoğraf

 - Erkek adaylar - askerlik durum belgesi

 

Yukarıda sayılan evrakların kapalı bir zarf içerisinde Fakülte adresine gönderilmesi gerekmektedir. Kayıt sonuçları metin mesajı ile kişiye bildirilmektedir.

 

 Auzef Sınav Soruları Nerede Bulunur?

 

Her ne kadar fakülte kararı ile sınav sorularının yayımlanması yasak olsa da çevrim içi olarak birçok site üzerinden bu sorulara ulaşılabilmektedir. Sınav sonuçları ve cevap kağıtları öğrenci bilgi sisteminde yayınlanmaktadır.

 

 Auzef Hangi Üniversitelerde Bulunur?

 

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan İstanbul Üniversitesi'ne bağlı bir fakülte olan Auzef Türkiye'de bir ilk olma özelliğine sahiptir.

 

 Auzef'te Hangi Programlar Bulunur?

 

 Auzef Açık Öğretim Programları Lisans, Ön Lisans ve Lisans Tamamlama olarak üçe ayrılmaktadır. Bu programlar şu şekildedir:

 Lisans Programları:

 

 - Coğrafya

 - Felsefe

 - İktisat

 - İşletme

 - Sosyoloji

 - Tarih

 

 Ön Lisans Programları:

 

 - Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

 - Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği

 - Kültürel Miras ve Turizm

 - Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi

 - Sağlık Kurumları İşletmeciliği

 - Sosyal Hizmetler

 - Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik

 

 Lisans Tamamlama Programları:

 

 - Acil Yardım ve Afet Yönetimi

 - Hemşirelik

 - Sağlık Yönetimi

 - Sosyal Hizmetler

 

Ayrıca Auzef'in Uzaktan Eğitim Programları da Lisans, Ön Lisans ve Lisans Tamamlama olarak üçe ayrılmaktadır. Bu programlar şu şekildedir:

 

 Lisans Programları:

 

 - Kamu Yönetimi

 - Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

 - Gazetecilik

 - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

 - İktisat

 - İşletme

 - Maliye

 - Radyo Televizyon ve Sinema

 - Ekonometri

 

 Ön Lisans Programları:

 - Acil Yardım ve Afet Yönetimi

 - Coğrafi Bilgi Sistemleri

 - Çocuk Gelişimi

 - İş Sağlığı ve Güvenliği

 - Medya ve İletişim

 - Bankacılık ve Sigortacılık

 - Dış Ticaret

 

 Lisans Tamamlama Programları:

 

 - Endüstri Mühendisliği

 - Halkla İlişkiler ve Tanıtım

 

Auzef bünyesinde diğer fakültelere bağlı uzaktan öğretim ön lisans programı Adalet Meslek Yüksek Okulu ve Lisans tamamlama programı ise İlahiyattır.

 

 Auzef Programları Kaç Yılda Bitmektedir?

 

Lisans programlarından 8 yarı dönemden (4 sene), ön lisans programlarından 4 yarı dönemden (2 sene) önce mezun olunamamaktadır.

 

 Açık Öğretim ve Uzaktan Öğrenim Arasındaki Fark Nedir?

 

Uzaktan öğrenim, öğrenim hayatı boyunca okul binasına / kampüse gelme gibi bir zorunluluğun olmadığı derslerin internetin olduğu her yerden çevrim içi olarak izlenebileceği bir programdır. Açık öğretim ise dersler uzaktan öğrenim de olduğu gibi sanal ortamda izlenebilir. Aralarındaki fark uzaktan öğrenimde öğrenciler dersi anlatan eğitmenlere anında soru sorabilmekte açık öğretim derslerinde ise videolar kayıt üzerinden izlenebilmektedir. Uzaktan öğrenim bu özelliği nedeni ile açık öğretimden biraz daha pahalı ancak örgün öğrenime göre daha ucuzdur.

 

 Auzef Öğrencisi Olma Şartları Nelerdir?

 

            Auzef'te öğrenci olmanın 6 farklı yolu bulunmaktadır. Giriş yolları şu şekildedir:

 

 Üniversite Giriş Sınavı ile Auzef Öğrencisi Olma: Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile barajı geçip ön lisans ya da lisans programlarına giriş yapmaya hak kazanan öğrenciler tercihlerini Auzef programlarından yana kullanıp öğrenci olabilirler.

 

            İkinci Üniversite Olarak Sınavsız Kayıt: Bir üniversiteden lisans derecesi ile mezun olmuş olan kişiler lisans / ön lisans programlarına, ön lisans derecesi ile mezun olmuş olan kişiler ön lisans programlarına sınavsız bir şekilde kayıt yaptırıp öğrenci olabilirler.

 

Dikey Geçiş Sınavı İle Auzef Öğrencisi Olma: Auzef bünyesindeki Halkla İlişkiler ve Tanıtım ve İlahiyat Lisans Tamamlama programı yalnızca DGS ile öğrenci kaydı yapmakta olup eğitim süresi 3 yıldır.

 

Yabancı Öğrenci Sınavı İle Auzef Öğrencisi Olma: YÖS ile üniversite programlarına yerleşmeye hak kazanan öğrencilerde Auzef öğrencisi olabilmektedirler.

 

 Sağlık Lisans Tamamlama İle Auzef Öğrencisi Olma: Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi ve Sosyal Hizmetler lisans programlarına yerleştirmeler Yüksek Öğretim Kurulu tarafından yapılmaktadır.

 

Yatay Geçiş İle Auzef Öğrencisi Olma: Farklı koşulların oluşması nedeni ile örgün öğretime devam edemeyen / devam etmek istemeyen öğrenciler de yatay geçiş ile programlara kayıt olabilirler.

 

 Auzef'in Faydaları Nelerdir?

 

 Uzaktan öğrenmenin en önemli avantajı öğreniminizi iş ve ev hayatınıza uyarlamanıza izin vermesidir.

 

 - Kendi çalışma hızınızı kendiniz düzenleyebilirsiniz. Eğer bir üniversitede düzenli ders alırsanız, sınıfta bulunmanız gereken sabit bir programa sahip olursunuz. Auzef bünyesindeki programlarda bir iş bulabilir veya işinize odaklanmaya devam edebilir ve ders zamanlarınızı kendinizin düzenlediği programınıza göre değiştirebilirsiniz.

 - Ne zaman ve nerede çalışacağınıza kendiniz karar verirsiniz.

 - Nerede yaşadığınızın bir önemi yoktur - dünyanın herhangi bir yerinden öğrenci olup üniversite derecesine sahip olabilirsiniz.

 - Auzef öğrencileri tıpkı tam zamanlı üniversite öğrencilerinde olduğu gibi, planlama ya da araştırma gibi yararlı ve aktarılabilir beceriler kazanabilirler.

 - Auzef öğrencisi olmak tam zamanlı öğrenci yaşamına göre çok daha düşük maliyetlidir. Çünkü kampüste derslere katılmanız gerekmediğinden konaklama veya ulaşım gibi ek masraflar yapmanıza gerek yoktur.

 - Auzef engelli öğrenci dostu herkese yönelik bir programdır. Fiziksel olarak özrü bulunan her kişi

 

Auzef ile kolayca üniversite diplomasına sahip olabilir ve hayatın içine karışabilir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4