Makaleler » Ev & Yaşam » DGS Hazırlanlara EFL 'den Mükemmel Öğütler

DGS Hazırlanlara EFL 'den Mükemmel Öğütler

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) meslek yüksekokullarından mezun olan (2 yıllık ön lisans) ya da açık öğretim bölümü mezunları mezuniyet derecelerini artırmak için yani bilinen haliyle 4 yıllığa tamamlamak için her sene belirtilen sınav takvimine göre ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sınavıyla belirli bir sınava tabi tutulmakta. Fakat genellikle dört yıllık hayalini kurdukları üniversite eğitimini almaya hak kazanma süreçlerinde birtakım belirsizliklerden, çalışma sistematiğinin tam olarak oturtulamamasından ötürü başarısız olmaktadırlar. Bunun için nasıl verimli ve etkin bir çalışma yöntemi uygulanmalıdır. Hangi kaynaklardan yararlanılmalıdır gibi sıklıkla merak edilen sorulara ilişkin bilinmesi gerekenlerin ele alınmasında yarar vardır.

 

 Dikey Geçiş Sınavı Soru Adedi

 

Her yıl Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından önceden ilan edilen sınav takvimine dayalı olarak yapılan Dikey Geçiş Sınavı, toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Bu soruların 60 sorusu sayısal bölüm 60 tanesi ise sözel bölümden oluşmaktadır. Normal üniversite sınavından farklı olarak görüldüğü üzere hem sayısal yetenek hem de sözel yetenek eşit olarak dağıtılmış olduğundan dolayı hem öğrencilerin daha sıkı hazırlanması gereken bir sınavdır hem de daha zor soru şekliyle karşı karşıya kalınmaktadır. Bu bakımdan kesinlikle sınava hazırlık yapan üniversite mezunu adayların bu yöne çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Sayısal bölüm içerisinde Matematik soruları ve az da olsa Geometri soruları bulunmaktadır. Temel anlamda hangi soruların yer aldığını belirtmek adına şu şekilde belirtmek gerekir.

 

 - Problem soruları (ağırlıklı olarak buradan soru gelmektedir).

 - Temel kavramlar (tam sayılar, doğal sayılar, rasyonel sayılar).

 - Denklemler

 - Basamak ve basamak soruları

 - Sayısal mantık muhakemesi temel özellikteki sayısal soruların dağılımı olarak saptanmaktadır.

 

Görüldüğü üzere sayısal alanda en fazla soruların geldiği yer problemler olarak bilinmektedir. Problemler denildiği zaman da akla gelen yaş problemi, havuz problemi, yüzde hesaplama gibi sorulardır.

 

Sözel bölüm içerisinde gelen 60 soru içerisinde de yine sosyal bilimler ve normatif -bilimler olarak tüm müfredattaki bilgiler bir arada sunulmaktadır. Türkçe soruların yer aldığı ve tamamen Türkçe sorulardan oluşan bu bölümde ise adayların dikkat etmesi gereken özellikle dil bilgisindeki yeni müfredat soruları ve paragraf sorularında sıklıkla yer değiştirme, paragraf anlam bütünlüğünü kavrama ve doğru yorumlama tekniklerinin elde edilmesine yönelik sorulardan ibarettir. Bu anlamda değerlendirildiği zaman Türkçe sözel bölüm sorularının temel anlamda şu dağılıma sahip olduklarını vurgulamak gerekir:

 

 - Paragraf soruları (yer değiştirme, anlam akışını bozan cümle, genel yargı, asıl anlatılmak istenen ...)

 - Anlam soruları (mecaz anlam, gerçek anlam, yan anlam soruları)

 - Noktalama işaretleri

 - Yazım hataları

 - Anlatım bozuklukları

 - Dil Bilgisi (isim, sıfat, zamir, zarf, edat, bağlaç ...)

 - Ses Bilgisi (büyük ünlü uyumu, cümlenin ögeleri, fiilde çatı, fiilimsi konuları ...)

 - Sözel mantık muhakemesi temel olarak en yeni müfredattaki konular arasında gelmesi nedeniyle dikkat çeken dağılımları yansıtmaktadır.

 

 Nasıl Hazırlanılır?

 

 DGS soru dağılımının ve konularının saptanmasının ardından da dgs nasıl hazırlanır sorusuna yanıt aramak gerekiyor. Böylelikle söz konusu hazırlanma sürecinde sıklıkla yapılan hataların tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır. Dikey Geçiş Sınavı bünyesinde temel olarak bir öğrencinin bir 9 aylık bir çalışma dilimi vardır.

 

Tarih gibi çok geniş yelpazedeki soruların bulunmaması nedeniyle düzenli olarak çalışmasını oturtan bir öğrencinin kesinlikle çok rahat çalışabilecekleri, yetiştirebilecekleri bir sınavdır. Ancak yine de en çok zorlanan sınavdır. En çok zorlanılmasının nedeni aşırı zor haldeki Türkçe paragraf sorularının hem çok uzun hem de çok karmaşık olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da adayların belirli pratikler yapmamaları durumunda zorlanmalarına sebebiyet vermesi bakımından dikkat çekmektedir.

 DGS çalışırken şu adımların uygulanması gerekir.

 

 -Ünite ünite çalışma

 

Birçok aday bol bol soru çözerek bu sınavı başarabileceğinden yana olmaktadır. Bu durumda da hiçbir şekilde konulara hazırlanmadan, bakmadan doğrudan soru bankası üzerinden soru çözmekle işe başlamaktadır. Ancak bu son derece yanlış bir uygulamadır. Her ne kadar geçmiş yıllarda öğrendiğini düşünse de hem yeni eklenen güncel bilgilerin olması hem de insan beyninin anatomik yapısı gereği mutlaka bir problemi çözmek için öncelikle o problemin içeriğini anlamlandırmak ve daha sonra bu içerikten sonuca varmak mantığı hakimdir.

 

İşte bu var olan mantık nedeniyle de öğrencinin ünite ünite bölerek çalışmasında fayda vardır. Unutulmaması gereken bir diğer nokta da en baştan başlamak ve kesinlikle biliyor dahi olsanız üniteleri atlamadan çalışmaktır.

 

 -Üniteleri belirli parçalara ayırma

 

Elbette bir ünitenin tek bir günde ya da birkaç günde bitirilmesi mümkün değildir. Bunu yapan çok öğrenci var. Oysa bu da tamamen yanlış. Ünitelerin her birinin hemen hemen ortalama 40-45 sayfa olduğu dikkate alınırsa bunları parçalara ayırarak çalışmak en doğru olanıdır.

 

Günümüzde video anlatım dersleri çıktığından eğer bu şekilde çalışacaksanız toplam bir ünitenin her bir parçasını bir gün diğer parçasını diğer gün izleyerek böylelikle günlere yayan parçalara ayrılmış bir çalışma ortaya koymanız mümkün olmaktadır. Hafta sonlarınızı ise tamamen pekiştirmek için bitirdiğiniz konunun tekrarına ayırmanız halinde anlamamanız imkansız hale gelecektir. İşte bütün bu özellikler dikkate alınarak değerlendirildiği zaman öğrencilerin başarısız olmaları diye bir durum kesinlikle söz konusu olmayacaktır. Bunun da ortada duran temel teknikleri açısından düşünülerek öğrencinin çalışmasını dikkate almasında yarar vardır.

 

 -Önerilen Kaynaklar

 

Sınava dgs çalışma teknikleri le hazırlandıktan hemen sonra ortada duran bir diğer nokta olarak önerilmesi gereken kaynaklarla devam edilmesi gerekmektedir. Her alanda olduğu gibi eğitim alanında da kaliteli kaynaklardan sınava hazırlanmak başarıyı da beraberinde getireceği için son derece önemli bir konuyu teşkil etmektedir. Bu açıdan düşünüldüğü zaman Yedi İklim soru bankası DGS için çok önemli bir başucu kaynağıdır. Özellikle söz konusu soru bankasının sorularını hazırlarken kesinlikle en güncel müfredattan hareket ederek yararlanması bunun en öne çıkan noktasını teşkil etmektedir.

 

Bunun yanı sıra Yargı Yayınları da Türkiye'nin en prestijli sınava hazırlayan bir kaynağı olması açısından soru bankası ve konu anlatımlı setleri yönünden dikkat çeken konular arasında gelmektedir. Tüm bu noktalara yer verildiği zaman temel anlamda önerilen kaynaklar açısından dgs kitap önerileri 2018 gibi noktalara yönelik olmak üzere birbirinden farklı önerilen kaynaklar mevcudiyetini korumaktadır. Tüm bu ortada duran yaklaşım tarzları itibariyle değerlendirildiği zaman tamamen farklı ve tamamen kaliteli bir anlayış noktasında düşünülerek bu önerilen kaynaklar üzerinden sınava hazırlanmak gerekmektedir.

 

Yargı Yayınları özellikle bireysel öğrenme stratejilerine uygun olarak hazırladığı konu anlatımı ve çözümlü soru bankaları bakımından düşünüldüğü zaman son derece kaliteden taviz vermeyen kaynaklar arasındaki yerini korumaktadır. Bu açıdan değerlendirildiği zaman önerilen kaynaklar arasında son derece kaliteli bir yaklaşımı ortaya koyan kaynak olması nedeniyle dikkat çeken temel noktaları bulunmaktadır. Bu en temel hususları da dikkatle değerlendirildiği zaman sınava tamamen donanımlı ve yüksek bilinçli bir şekilde hazırlanılması mümkün olup öğrencilerin hayalini kurdukları fakültelerine yerleşmeleri son derece olanaklı hale gelmektedir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4