Makaleler » Otomotiv » 2. El Araba Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

2. El Araba Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Sıfır kilometre araç fiyatları yükseldikçe, ikinci 2. El araca olan rağbet artmaktadır. Ama 2. El araç alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Araç arayışları genelde internet ilanları üzerinde yapılmaktadır. Bu noktada satış yapan kişinin beyanları doğru olmayabilir. Aracın nasıl kullanıldığı ve durumu ile ilgili araştırma yapmadan araç satın alınırsa, sorunla karşılaşılabilir.

 

 Motor ve Mekanik Kontrolü

 

 Aracın mekanik aksamının sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol ettirmek gerekir. Aracın dış görünüşünün düzgün olması, aracın sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Araç lifte kaldırılarak, alt bölümün kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca aracın ön takımlarının darbe alıp almadığı da kontrol edilmelidir.

 

 Aracın yağ kaçağı olması veya yürür aksamındaki sorunlar tespit edilmelidir. Çünkü sonrasında tahmin edilenden çok fazla masrafla karşı karşıya kalınabilir. Aracın motorunda oluşan aşınmalar veya motorun yağ yakması gibi sorunları varsa bunlar tespit edilmelidir. Ayrıca aracın kilometresinin belirtilen kilometre olması önemlidir. Bunun tespiti çok kolay değildir. Oto ekspertiz firmalarında yapılan testlerle sağlıklı sonuç alınabilir.

 

  Aracı Aldığın Kişiyi Kontrol Etmek

 

 Aracın daha önceki sahiplerini kontrol etmeniz doğru bir yaklaşım olacaktır. Bunu da mesaj atarak teknoloji yardımıyla öğrenebilirsiniz. Aracın ruhsat sahibi, aracı kaç yıldır kullanıyor, araç ne zamandır kaskolu gibi detayları öğrenmek gereklidir. Kişilerin aracını kısa süre önce devir yapmamış olması önemlidir. Ruhsat sahibinin bir süredir aracını kullanıyor olması da dikkat edilmesi gereken bir konudur.

 

 Kaporta ve Boya Durumu

 

 Aracının, kazasının olmadığını iddia eden kişilerin, aracında hasar olduğu görülebilmektedir. Bu durum sonrasında sorun yaratabilir. Araçların boya durumları incelenmelidir. Eğer araç üzerinde boya farklılıkları varsa, boyanmış olma ihtimali yüksektir. Ayrıca boya üzerinde pütürlü kısımlar fark ederseniz yine bir inceleme yaptırarak aracı almanız doğru olacaktır.

 

 Aracın Resmi Kayıtlarını Kontrol Etmek

 

 2. el araba alırken neye dikkat edilmeli sorusunda cevap ise aracın evraklarının incelenmesi olacaktır. Aracın bazı borçları MTV, haciz durumları, banka borçları, vergi borçları gibi borçlar sorgulanmalıdır. Vergi borçları, internet üzerinde sorgulanabilir. Herhangi bir borç durumu varsa noter aşamasında hoş olmayan bir durumla karşılaşırsınız. Tüm bunlar dikkat edilmesi gereken konulardır.

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4