Makaleler » Otomotiv » Araçlarda Alınabilecek Covid Önlemleri

Araçlarda Alınabilecek Covid Önlemleri

Covid 19 hastalığı çıktığından beri insanları bir telaş almış durumda. Herkes bu hastalığın zararlarından ve etkilerinden korunmak için çeşitli önlemler alıyor Bu önlemlerden bir tanesi de arabalarda alınan önlemlerdir. Toplu taşıma araçlarında, Covid 19' un bulaşıcı etkilerinden korunmamız maalesef mümkün olmuyor. Maske, mesafe ve hijyen kuralları hiçe sayılıyor. Bu durum hastalığın yayılımını arttırıyor.

 

 Kendi Araçlarımızda Covidden Korunmak İçin Hangi Önlemleri Almalıyız?

 

 Mart 2020' den beri, Covid 19 hastalığının bulaşıcı ve ölümcül etkileri ile karşı karşıyayız. Dışarı çıkarken ve arabamızda seyahat ederken bir takım kurallara uymak zorundayız. Yoksa bu bulaşıcı hastalığa yakalanabilir, kendimizde taşıyıcı olabiliriz. Belki bize bir şey olmaz ama bizim yüzümüzden başka insanların canı yanabilir.

 

 Arabada Covid Önlemleri şu şekilde sıralanabilir:

 

 1) Kendi özel aracımıza binerken mutlaka maskemizi takmalıyız.

 2) Araba kullanıldıktan sonra içini iyice temizlemeli ve dezenfekte etmeliyiz.

 3) Arabaya çok kalabalık binilmemelidir. Mümkünse şoför koltuğunun yanı boş bırakılmalıdır. Arka koltuklara da koltuk sayısına göre arada mesafe bırakarak oturulmalıdır.

 4) Aracımızda kolonya ve dezenfektan gibi mikrop kırıcı solüsyonları mutlaka bulundurmalı gerektiğinde kullanmalıyız.

 5) Aracımızla seyahat ederken, aldığımız poşetli malzemeleri gelişigüzel her yere koymak yerine belli bir yere istiflemeliyiz.

 6) Arabada küçük çocuklar varsa onların ellerini bir yerlere sürüp sonra ağızlarına getirmelerine engel olmalıyız.

 

 Toplu Taşıma Araçlarında Covidden Korunmak İçin Hangi Önlemler Alındı?

 

 Toplu taşıma araçları insanların çok sık kullandığı araçlardır. Otobüs ve minibüslerde her gün binlerce insan bir arada seyahat etmek zorundadır. Covid 19 hastalığı çıktıktan sonra bu ortamlarda hastalığın yayılma riski daha da arttı. Bu yüzden bir takım önlemler alınmıştır. Bu önlemleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

 

 1) Toplu taşıma araçlarına maskesiz binilemez. Binen kişilere her türlü cezai işlem uygulama hakkı vardır.

 2) Minibüs ve otobüslerde şoförler çok fazla yolcu alamaz. İnsanların arasında belli bir mesafe olacak şekilde durmalıdırlar. Yakın durmak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı için yasaklanmıştır.

 3)  Toplu taşıma araçlarına binerken insanların rahatça ulaşabileceği yerlere dezenfektanlar konulması yasal olarak şarttır. Bulundurmayan sürücülere cezai işlem uygulanır.

 

 Şehirlerarası Otobüslerde Hangi Kurallara Uyulmalıdır?

 

 Şehirlerarası otobüslerde de aynı şehir içi taşımada olduğu gibi aynı kurallara uyulması şartı vardır. Ayrıca yolcular gidecekleri yere kadar maskelerini çıkarmamalı ve yiyecek servisi yapılmamalıdır.

 

 Yolcular bir sırada, tek yolcu olacak şekilde oturtulmalıdır. Bu kurallara uymak, bu hastalığın yayılmasını durdurmak için yapılabilecek en doğru önlemlerdir. Herkes, hastalığın zararlarından korunmak ve hastalığın bir an önce bitmesi için bu kurallara uymalıdır.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4