Makaleler » Otomotiv » Kış Ayında Araba Bakımı

Kış Ayında Araba Bakımı

Araç bakımlarının yapılması hem aracın ömrünü uzatır hem de sürüş güvenliği açısından önemlidir. Kış bakımları ise çok daha önemlidir. Çünkü kışın hava koşulları daha zorlayıcı olabilir. Bu nedenle aracın kış şartlarına hazırlanması gerekmektedir. Lastiklerin kontrolü ve değişmesi, cam suyunun kontrolü, sileceklerin sağlamlığı gibi konular son derece önemlidir. Kendinizin ve sevdiklerinizin güvenliği için bakımları ihmal etmemelisiniz.

 

 Kış Lastiği Kullanımı

 

 1 Aralıktan itibaren sürücülerin araçların yaz lastiklerini çıkararak, kış lastiklerini taktırmaları gerekmektedir. Kış lastiklerinin yol tutuşu daha kuvvetlidir. Kış lastikleri takarken, 4 lastiği birden değiştirmek gerekir. Kış lastiklerinin diş derinlikleri, yaz lastiklerinden farklıdır. Bu durumda herhangi bir kar yağışı durumunda daha sağlıklı yol tutuşu sağlayacaktır. Kış lastikleri araca uygun alınmalı ve uzman kişiler tarafından değiştirilmesine ve ayarlarının yapılmasına özen gösterilmelidir.

 

 Silecekler ve Cam Suyu Kontrolü

 

 Kış aylarında yağmur çamur nedeniyle, görüş netliği azabilmektedir. Bu durumlarda sileceklerin sorunsuz çalışması çok önemlidir. Kış bakımı sırasında silecek kontrolleri yapılmalı ve silecekler yıpranmışsa değiştirilmelidir. Silecekler, sıcak nedeniyle yaz aylarında deforme olabilir. Bu durumda görüş konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sürüş sırasında net bir görüş çok önemlidir. Ayrıca yağmur ve çamur camı kirleterek, görüşü zorlaştırır. Silecek suyunun tam olup olmadığı kontrol edilmelidir.

 

 Antifriz Bakımı

 

 Kışın hava soğuk olduğu için aracın radyatöründeki su donabilir. Bunun için antifriz kullanılması gerekmektedir. Hava sıcaklığı 0 derecenin altına düştüğünde, radyatör suyuna katılan antifriz donmayı önler. Ayrıca soğutma sistemini, pas, kireçlenme gibi durumlara karşı korur. Antifriz düzenli olarak kullanılmalıdır. Böylece yaz aylarında da soğutma sıvısı motor içerinde dolaşabilir. Aracın periyodik bakımlarında bu işlem yapılır.

 

 Far Ayarları ve Filtre Kontrolü

 

 Kış aylarında yağmur, yağış nedeniyle farların görüşü azalacaktır. Farların, en sağlıklı durumda çalışması çok önemlidir. Ayrıca kışın gün erken karardığı için daha fazla far kullanma ihtiyacı doğacaktır. Farlar ve fren lambalarının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca kış şartlarında sis daha fazla görülebilir. Aracınızda sis farı olmalı yoksa modele uygun far taktırılmalıdır.

 

 Hava filtresi yaz ve kış olmak üzere iki farklı konumda çalışmaktadır. Kışın araba bakımı yapılırken filtre bakımı olmalıdır. Motor çevresinde ısınan hava motor içine alınır ve araç daha kısa sürede ısınır. Kış ayına girerken aracın yakıt, hava ve kapı filtrelerini de mutlaka kontrol ettirin. Tüm bunların uzman bir serviste yapılması çok önemlidir.

 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4