Makaleler » Otomotiv » Kış Lastiğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kış Lastiğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

2019’ un aralık ayı ile birlikte kış lastiği uygulaması başladı. Ticari araçlarda kış lastiği taktırma zorunluluğu getirildi. Kış lastiği tercih etmeyenlere ise birtakım para cezaları uygulanıyor. Peki kış lastiği hangi şartlarda kullanılmalı, avantajları neler, kış lastiği alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 Yedi derecenin altında kış lastiğinin yol tutuşları, yaz lastiklerine göre daha güvenli bir sürüş konforu sağlar. Dört mevsim lastikler kışın, şehir içi kullanımına uygundur. Fakat, yüksek kar oranı olduğunda dört mevsim lastik, kar lastiği kadar performans göstermez.

 

 İyi Bir Kış Lastiği Nasıl Anlaşılır?

 

 İyi bir lastik nasıl seçilir, kış lastiği secerken nelere dikkat edilir ? Lastik alırken lastik tarihi muhakkak kontrol edilmelidir. Sadece kış lastiği için değil, yaz lastikleri ve dört mevsim kullanılacak lastikler de dahil olmak üzere tarih kontrolünde bulunmak oldukça önemlidir. Ayrıca, lastikte önemli olan diş derinliğidir.

 

 Diş derinliğinin en alt seviyesi 4 mm’ dir. 4 mm’ in altındaki lastikler bir araca takılmaz. Güvenlik açısından bu tür lastiklerin araca takılması doğru değildir. Aynı zamanda bu lastiklerle bir performans sağlanamaz, sürüş kalitesi oldukça düşük olur. Kullanımı da oldukça zordur aslında. Kaza yapma gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. 4 mm’ in üstündeki lastikler gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

 

 Kış Lastiği Konforu Ve Yakıt Tüketimi

 

 Yazlık lastikte bulunan konforla, kışlık lastikte bulunan konfor aynıdır. Konfor açısından bir fark olmayacaktır. Fakat yakıt tüketimi olarak bakacak olursak, ıslak zeminde ve karlı havalarda araç yürüdüğü için, ister istemez kayma olacaktır. Kaymadan kaynaklı aracın yakıt tüketiminde çok az miktarda artış olabilmektedir. Çünkü, yazlık lastiklerin dişleri derin değildir ama kış lastiğinde aynı durum söz konusu değildir. Kış lastiği daha kaba ve derin dişlere sahiptir. Bu durum yakıt tüketimini çok az miktarda arttırır. Ama yakıt artarken güvenlik de yüksek oranda artmış olur.

 

 Kış Lastikleri Problem Yaratabilir Mi?

 

 Kışlık lastikler, 7 derecenin altında kullanıma uygun hazırlanmış lastiklerdir. Hava şartları 7 derecenin üzerine çıktığı taktirde kışlık lastik kullanımı biraz zorlaşabilir. Fakat sürücü, dikkatli bir şekilde araç kullanımını gerçekleştirirse herhangi bir sorunla karşılaşması muhtemel görünmüyor.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4